Шта је стеноза црева?
У контексту цревне стенозе могу се јавити разни симптоми и тегобе. Обично се јављају гастроинтестиналне тегобе попут болова у трбуху, затвор, мучнине и повраћања.
Као шупљина, црево је најважнији елемент људског пробавног система кроз који се свакодневно струју велике количине оброка. Једном када се из било којег разлога покрене стезање, тело покушава пробити сужење повећањем природних покрета црева.
Ако тело у томе не успе, долази до патолошког случаја цревне стенозе, за шта је потребно хитно медицинско лечење. Јер с цревном стенозом, непрестано се конзумирају оброци који, у најгорем случају, могу довести до потпуне блокаде црева и тако до такозваног мегаколона: надувавања црева до тачке пукнућа.
Још један проблем који настаје је ризик од повећаног оптерећења бактеријама: оброци остају сужани због цревне стенозе и разграђују се природном цревном флором, што доводи до превеликог множења микроба који живе у њима.
Узрок
Интестинална стеноза може имати различите узроке. Може бити прирођена, на пример, или се временом може поставити. Интестинална стеноза игра значајну улогу, посебно као секундарна болест других главних болести. Примери су хронична цревна упала, улцерозни колитис и Кронова болест.
Овде погођени пате од хроничне упале цревног тракта. Тело покушава да супротстави упаљене цревне регије повећањем производње ћелија. Унутрашњи зид црева постаје дебљи и дебљи док се не појави цревна стеноза.
Симптоми, тегобе и знакови
У контексту цревне стенозе могу се јавити разни симптоми и тегобе. Обично се јављају гастроинтестиналне тегобе попут болова у трбуху, затвор, мучнине и повраћања. Ови знакови су често праћени цревним коликама, који се манифестују боловима у трбуху који наликују грчевима, а обично такође изазивају зној и проблеме са циркулацијом.
У најгорем случају стеноза црева може довести до цревне опструкције. То се манифестује задржавањем столице и опасно је по живот ако се не лечи. У екстремним случајевима може довести до цревне сузе и тиме изазвати перитонитис. Интестинална стеноза са цревном опструкцијом прати све већи осећај болести.
Они који су погођени обично више не могу устати из кревета, што повећава оштећење црева. Интестинална стеноза такође доводи до низа других, углавном неспецифичних тегоба у стомаку и цревима. Ово укључује, на пример, убодне или досадне болове.
Ово је праћено губитком апетита, што брзо доводи до губитка тежине и симптома недостатка. Поред тога, на језику се ствара лош задах и бели премаз. Споља, цревна стеноза се такође може препознати по бледој кожи и типичним дрхтавицама које се јављају код израженог цревног обољења.
Дијагноза
Анамнеза је – као и код свих болести – први траг за лекара који претпоставља присуство цревне стенозе. Типични симптоми су бол у трбуху, тј. Бол у трбуху који се не може детаљније локализовати и који настаје као резултат сужења. Поред тога, ненормална столица је типична клиничка слика, која у екстремним случајевима може чак бити крвава и слузава.
Ако постоји почетна сумња, лекар је прегледао пацијента рендгенски. Могућа сужења могу се одредити са слике. Што се раније дијагностикује стеноза црева, то је нижи ризик од могућих компликација, попут зачепљења црева.
Компликације
Цревна стеноза изазива знатне тегобе и компликације у стомаку и цревима. У већини случајева тада више није могуће да се пацијент носи са нормалном свакодневницом, јер стално пати од дијареје или опстипације. У пределу стомака постоји јака бол која је повезана са повраћањем и мучнином.
Надимање може да отежа и свакодневни живот. Због цревне стенозе, погођена особа обично има тенденцију да смањи унос хране. Стална дијареја такође може довести до јаке дехидратације и представља веома нездраво стање за тело. Није неуобичајено да ово резултира губитком апетита који може трајати неколико дана.
Лош задах се развија и на језику се појављује бели премаз, што сугерише цревну стенозу. У најгорем случају може доћи до цревне сузе. Лечење у болници је обично неопходно за цревну стенозу. Ако се то уради раније, неће бити додатних компликација.
Ако су делови црева неповратно оштећени, обично се уклањају хируршким путем. Даље, особа мора обратити пажњу на здраву исхрану како би се спречили симптоми цревне стенозе.
Када треба ићи код лекара?
Препоручљиво је да се консултујете са лекаром за типичне знакове цревне стенозе, као што су повраћање и мучнина, пролив, затвор и бол у стомаку. Пацијенти са хроничном цревном упалом, као што је улцерозни колитис, посебно су склони цревној стенози и ако се ови симптоми одмах појаве, требало би да одмах потраже лекара. Исто се препоручује болесницима Црохнове болести, особама са жучним каменима, хроничним дијарејама или цревним туморима, као и за труднице и људе који редовно узимају одређене лекове, попут антидепресива.
Свако ко припада једној од ових група мора одмах потражити лекарску помоћ ако има симптоме цревне стенозе. У случају цревне стенозе, шансе за опоравак су углавном добре, под условом да се болест препозна и лечи рано. Међутим, ако цревна стеноза остане нелечена, то може довести до цревне опструкције.
То се, између осталог, манифестује болним грчевима у трбуху, натеченим стомаком и јаким белцхингом – знаковима упозорења који захтевају хитно медицинско лечење. Ако дође до крвожилног шока, морају се одмах пружити мере прве помоћи. У случају тако тешког течаја, тада је потребан боравак у болници.
Лечење и терапија
Као што је већ споменуто, основна болест је често одговорна за настанак цревне стенозе. С тим у вези, ово би прво требало лечити тако да се стеноза у цревном делу обично сама по себи регресира.
За почетно олакшање, лекари користе клистире који „укажују“ столицу која је можда блокирана тако да лакше потече кроз сужење и бол се за сада бори. Док се основна болест не опорави, обољели би у великој мјери требали избјегавати храну коју је тешко пробавити. У тежим случајевима, онима који су погођени саветује се употреба течне хране да спрече загушење у цревној стенози.
Ако је сужавање толико напредовало да је сада формирана блокада (латински: илеус), конвенционалне могућности лечења више нису могуће. Ако постоји сумња на цревну опструкцију, пацијент је примљен у најближу специјализовану болницу, где се операција спроводи након додатних рендгенских прегледа.
Отвори се трбушни зид и уклони се затворени део црева ако је изумро или постоји разлог за претпоставку да се блокада више неће олабавити. У случају уклањања пацијент се коначно излечи од цревне стенозе.
Изгледи и прогноза
У случају цревне стенозе, обично нема самоизцељења. Из тог разлога, погођени су у сваком случају овисни о медицинском третману за ублажавање симптома.
У најгорем случају цревна стеноза може довести до потпуне цревне опструкције, што такође може довести до смрти пацијента. Без лечења, погођени такође трпе јаке болове у трбуху, као и дијареју или затвор. Постоји гас и мучнина, често с повраћањем.
Због јаког бола, многи пацијенти не конзумирају никакву храну или течност, што може довести до дехидрације или симптома недостатка. Квалитет живота пацијента значајно се смањује цревном стенозом.
По правилу се увек лечи основна болест цревне стенозе. Ово може ублажити симптоме дугорочно. У неким су случајевима неопходне хируршке интервенције, иако нема посебних компликација или других притужби. Болест се може у потпуности излечити, тако да животни век пацијента са цревном стенозом обично остаје непромењен.
Превенција
Колико се стеноза црева може савити не може се рећи опћенито. Уместо тога, пресудно је узрок сужавања црева. Ако је то наследно, само редовни превентивни прегледи могу помоћи против затварања; Појаве, тј. Понављане појаве након успешног лечења, могу се замислити у случају урођене цревне стенозе.
Као крајње средство долази у обзир колектомија у којој се дебело црево потпуно уклања, а уместо тога из задњег дела танког црева се хируршки формира резервоар („кесица“), који затим преузима задатак уклоњеног дебелог црева.
Колектомија је подложна услову да је цревна стеноза отпорна на лечење погођена само дебелим цревима. У осталим случајевима сужења црева, лечење основне болести и даље је једна од најбољих опција за спречавање цревне стенозе.
У већини случајева мере праћења цревне стенозе у великој мери зависе од времена дијагнозе, тако да генерално не могу да се дају опште предвиђања. Што се раније болести препознају и лече, то је бољи даљи ток, при чему самоизлечење не може да се догоди. Због тога, обољели треба да се консултују са лекаром код првих симптома и знакова болести како би се избегле даље компликације и притужбе.
У већини случајева лечење се спроводи узимањем антибиотика. Они који су погођени увек требају обратити пажњу на исправну дозу и редован унос, како би се правилно ублажили симптоми. Ако нешто није јасно или имате било каквих питања, увек се прво обратите лекару како не би било даље компликација.
Уравнотежена и здрава исхрана такође може да ублажи симптоме болести. Пацијенти често зависе од помоћи и подршке своје породице и пријатеља. Ово такође може ублажити ментална расположења или депресију. Не може се универзално предвидјети да ли ће болести довести до смањеног животног вијека оболелих.
Људи који имају проблема са покретима црева могу подржати себе и своје тело у свакодневном животу здравим начином живота.
Избегавање масне или врло зачињене хране је корисно да не би непотребно иритирали или прекидали рад црева. Треба избегавати сваку храну за коју се утврди да је тешко пробавити током живота. То се мора проверити појединачно и захтева добру свест тела за сопствене потребе. Уз уравнотежену исхрану богату витаминима, имунолошки систем се стабилише и подстиче активност црева.
Избегавање токсина попут алкохола, никотина и непотребних лекова такође је корисно за варење. Између оброка треба да буде довољно времена да црево не буде преоптерећено или преоптерећено. Програми пречишћавања или чишћења црева такође се могу користити за јачање опште добробити и ослобађање црева. Уз довољно вежбања, метаболичка активност је додатно стимулисана.
Особе које су посебно осетљиве на стрес треба да пазе да не очекују превише. Не треба прекорачити сопствене емоционалне границе да не бисте дозволили да стресне ситуације ескалирају. Редовна свакодневна рутина, поштовање фаза мировања и добра хигијена сна такође су од помоћи за цревне активности.